Εσωτερικός Κανονισμός λειτουργίας του σχολείου σχ.χρονιάς 2021-22

Σας ενημερώνουμε ότι έχει αναρτηθεί ο Εσωτερικός Κανονισμός λειτουργίας του 5ου Δημοτικού σχολείου για την σχολική χρονιά 2021-22.

Εσωτερικός Κανονισμός 2021

Εγγραφές ολοημέρου σχ.χρονιάς 2019-2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019-2020

Ο Προγραμματισμός λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος των Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων, για το σχολικό έτος 2019-2020, θα γίνει με βάση την ισχύουσα νομοθεσία :

Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του ολοήμερου προγράμματος είναι 14 μαθητές.

Στο Ολοήμερο μπορούν να εγγράφονται οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας. Για τους αυτοαπασχολούμενους αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα. Επίσης εγγράφονται οι μαθητές των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες  ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.

Η φοίτηση των μαθητών που εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι υποχρεωτική. Ως εκ τούτου, μαθητές που θα εγγραφούν στο ολοήμερο θα παρακολουθούν υποχρεωτικά και δεν θα αποχωρούν μετά τη λήξη του πρωινού χωρίς σοβαρό λόγο και χωρίς ενημέρωση του υπεύθυνου τμήματος ή της διευθύντριας.

Τα τμήματα του Ολοήμερου Προγράμματος συγκροτούνται σύμφωνα με τη δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών,(15:00 ή 16:00), που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους.

Η δηλωθείσα ώρα ενδιάμεσης αποχώρησης παραμένει η ίδια, μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών από το Ολοήμερο Πρόγραμμα, μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της  2ης διδακτικής ώρας (15:00), εφόσον έχει κατατεθεί σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

Έως τις 11-06-2019 θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένο από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών, που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, στη σχολική μονάδα το Έντυπο «ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ/ΚΗΔΕΜΟΝΑ» ,

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, απαιτείται η γραπτή έγκριση της Διευθύντριας Π.Ε. Κυκλάδων και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΖΩΤΟΥ    ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

«Παρακολούθηση Παρουσίασης Παραολυμπιακών Αθλημάτων»

Την Τετάρτη 8/5/2019 οι μαθητές του 5 ου Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης παρακολούθησαν την “Παρουσίαση Παραολυμπιακών Αθλημάτων» στο Κλειστό Γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας.Διοργανωτές ήταν οι:

Μάκη Καλαράς, Παραολυμπιονίκης, αργυρό μετάλλιο στη δισκοβολία στην Παραολυμπιάδα της Αθήνας το 2004,σημαιοφόρος στην χειμερινή Παραολυμπιάδα της Ρωσίας το 2014.

Νίκος Ρούσσος, πατέρας 4 παιδιών.

Στην εκδήλωση ο κ. Μάκης Καλαράς και 4 γυμναστές εξήγησαν τις λεπτομέρειες των αθλημάτων και οι μαθητές πραγματοποίησαν  βιωματική εμπειρία με όλα τα παρουσιαζόμενα αθλήματα.

Σκοπός της διοργάνωσης ήταν η  γνωριμία με τον παγκόσμιο και σημαντικό θεσμό των παραολυμπιακών αγώνων και τα παραολυμπιακά αθλήματα. Η προβολή της διαφορετικότητας, της σημασίας του αγωνίζεσθε, της δύναμης της πρόθεσης και του ανθρώπινου νου.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, γιορτάστηκε  και φέτος στο σχολείο μας η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, αντικαθιστώντας τα μαθήματα με βιωματικές δράσεις, καλλιτεχνικές και αθλητικές δραστηριότητες.

Με το σύνθημα «Αθλούμαι ? ΧαράΖΩ το μέλλον», η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και άλλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, καθώς επίσης και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σ? έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετείχαν ενεργά στην πραγματοποίηση των δράσεων εμπνέοντας, οργανώνοντας όλες τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες με την γυμνάστρια Κ. Μαλαματάρη Δέσποινα, σε παιγνιώδη μορφή για τους μαθητές των τάξεων Α΄& Β΄. Οι  τάξεις Γ΄& Δ΄  συμμετείχαν, τόσο στην οργάνωση όσο και στην εφαρμογή, κυκλικού στίβου προπόνησης ενώ οι τάξεις Ε΄& Στ΄  συμμετείχαν σε αθλοπαιδιές όπως αντιπτέριση, επιτραπέζια αντισφαίριση, μπάσκετ και ποδόσφαιρο, δημιουργώντας μόνοι τους τις μικτές ομάδες συμμετοχής.

Παράλληλα  με τις αθλητικές δραστηριότητες στον αύλειο χώρο, πραγματοποιούνταν στις τάξεις διαδραστικές συζητήσεις  και βιωματικές δράσεις από την προσκεκλημένη επισκέπτρια υγείας Κα Βαρθαλίτου Μαρίας. Αντικείμενο συζήτησης η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα διατροφής γιατί «καλή υγεία= σωστή διατροφή + καθημερινή άσκηση».

Τα παιδιά όλων των τάξεων σε συνεργασία με την Κ. Μπεζιργιανίδου Χρύσα δημιούργησαν κολάζ με αθλητικά θέματα και τα εκθέσαν στο διάδρομο του σχολείου.

Γαλλικά

Στα παρακάτω αρχεία μπορείτε να πάρετε ένα μικρό δείγμα από τις δραστηριότητες που έκαναν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Πέμπτης και της Έκτης Τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών.

Δραστηριότητες στο μάθημα των Γαλλικών

Francophonie

Λειτουργία Σχολείου

Την Πέμπτη, 28 Μαΐου 2015 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην Γενική, Τακτική και Εκλογοαπολογιστική Συνέλευση του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Σύρου, Τήνου Μυκόνου.

Την Δευτέρα, 02 Ιουνίου 2015 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω της Εορτής του Αγίου Πνεύματος.