«Παρακολούθηση Παρουσίασης Παραολυμπιακών Αθλημάτων»

Την Τετάρτη 8/5/2019 οι μαθητές του 5 ου Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης παρακολούθησαν την “Παρουσίαση Παραολυμπιακών Αθλημάτων» στο Κλειστό Γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας.Διοργανωτές ήταν οι:

Μάκη Καλαράς, Παραολυμπιονίκης, αργυρό μετάλλιο στη δισκοβολία στην Παραολυμπιάδα της Αθήνας το 2004,σημαιοφόρος στην χειμερινή Παραολυμπιάδα της Ρωσίας το 2014.

Νίκος Ρούσσος, πατέρας 4 παιδιών.

Στην εκδήλωση ο κ. Μάκης Καλαράς και 4 γυμναστές εξήγησαν τις λεπτομέρειες των αθλημάτων και οι μαθητές πραγματοποίησαν  βιωματική εμπειρία με όλα τα παρουσιαζόμενα αθλήματα.

Σκοπός της διοργάνωσης ήταν η  γνωριμία με τον παγκόσμιο και σημαντικό θεσμό των παραολυμπιακών αγώνων και τα παραολυμπιακά αθλήματα. Η προβολή της διαφορετικότητας, της σημασίας του αγωνίζεσθε, της δύναμης της πρόθεσης και του ανθρώπινου νου.