Τα παιδιά της Στ΄τάξης στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις της ΕΘΝ.Ο.Α

Το σχολείο μας συμμετείχε στην 3η Ολυμπιακή Εβδομάδα και παρακολούθησε τα προγράμματα της ΕΘΝ.Ο.Α. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κληρωθεί το σχολείο μας μαζί με άλλα 15 σχολεία από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο για να συμμετάσχει σε ένα αθλητικό τριήμερο στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις της ΕΘΝ.Ο.Α στην Αρχαία Ολυμπία. Τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής ήταν όλα πληρωμένα. Ύστερα από κλήρωση ανάμεσα στα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης ξεκίνησε η αποστολή 12 παιδιών, το ονειρεμένο ταξίδι στην διαχρονική αξία των Ολυμπιακών Αγώνων , με συνοδούς τον Λυγνό Δημήτριο, την Μαλαματάρη Δέσποινα και την Ζαχαρή Αντιγόνη. Επιπρόσθετα, η ομάδα μας συμμετείχε στην έναρξη της διαδρομής σε όλο τον κόσμο του FAIR PLAY ,την υποχρέωση όλων να αγωνίζονται δίκαια με σεβασμό, αξίες ,χωρίς βία και διακρίσεις.