ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΗΤΗ 14/11/2022

Η Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη εορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Νοεμβρίου. Η ημερομηνία επιλέχθηκε καθώς είναι η ημερομηνία γέννησης του Frederick Banting, ο οποίος, μαζί με τον Charles Best, συνέλαβαν πρώτοι την ιδέα που οδήγησε στην ανακάλυψη της ινσουλίνης, τον Οκτώβριο του 1921.Η συγκεκριμένη ημέρα αποτελεί έργο  βασικής εκστρατείας σε παγκόσμιο επίπεδο για την ευαισθητοποίηση στο πρόβλημα του διαβήτη. Σκοπός της είναι να ενημερώσει το κοινό για τα αίτια, τα συμπτώματα, τις επιπλοκές και τη θεραπεία της πάθησης αυτής. Η παγκόσμια Ημέρα για το διαβήτη χρησιμεύει ως μια σημαντική υπενθύμιση ότι η συχνότητα εμφάνισης και ο επιπολασμός του διαβήτη αυξάνονται παγκοσμίως και αυτό θα συνεχιστεί εκτός αν ληφθεί άμεσα δράση.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ

Ο σακχαρώδης διαβήτης είναι μια χρόνια πάθηση που εμφανίζεται όταν το πάγκρεας δεν παράγει αρκετή ινσουλίνη, ή όταν το σώμα δε μπορεί να χρησιμοποιήσει με αποτελεσματικό τρόπο την ινσουλίνη που παράγεται. Η ινσουλίνη είναι μια ορμόνη που παράγεται από το πάγκρεας και καθιστά τα κύτταρα ικανά να προσλαμβάνουν γλυκόζη από το αίμα και να τη χρησιμοποιούν για ενέργεια. Η ανεπάρκεια παραγωγής ινσουλίνης, δράσης της ινσουλίνης ή και των δύο, οδηγεί σε αυξημένα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα (υπεργλυκαιμία).

ΜΟΡΦΕΣ ΔΙΑΒΗΤΗ

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 1: προκαλείται από την αδυναμία του σώματος να χρησιμοποιήσει αποτελεσματικά τη γλυκόζη (σάκχαρο) και  τα άτομα με διαβήτη τύπου 1 παράγουν πολύ λίγη ή καθόλου ινσουλίνη και χρειάζονται ενέσεις ινσουλίνης.. Είναι ο συχνότερος τύπος σε παιδιά ,νεαρούς ενήλικες και αποτελεί  αυτό-άνοσης αιτιολογίας, δηλαδή ο ίδιος ο οργανισμός καταστρέφει τα κύτταρα του παγκρέατος, σταματώντας σταδιακά την παραγωγή ινσουλίνης.

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 2: τα άτομα με διαβήτη τύπου 2 δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν την ινσουλίνη με αποτελεσματικό τρόπο. Μπορούν να αντιμετωπίσουν την πάθησή τους μόνο με μέτρα που αφορούν στον τρόπο ζωής. Συχνά απαιτούνται από του στόματος φάρμακα και σπανιότερα ινσουλίνη.

ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ: διαταράσσεται ο μεταβολισμός των υδατανθράκων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

ΑΛΛΟΙ ΤΥΠΟΙ ΣΑΚΧΑΡΩΔΟΥΣ ΔΙΑΒΗΤΗ: γενετικές διαταραχές των β-κυττάρων.

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΥΠΟΥ 2 (ΣΕ  ΕΝΗΛΙΚΕΣ)

• Παχυσαρκία και υπερβολικό βάρος
  • Έλλειψη άσκησης
  • Διαπιστωμένη ανοχή γλυκόζης
  • Διατροφή με  υψηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά και χαμηλή σε ίνες
  • Προχωρημένη ηλικία
  • Υψηλή αρτηριακή πίεση και υψηλή χοληστερόλη
  • Οικογενειακό ιστορικό διαβήτη
  • Ιστορικό διαβήτη κύησης

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΗΤΗ

• Αίσθημα μυρμηγκιάσματος ή μουδιάσματος στα
  • χέρια ή τα πόδια
  • Θολή όραση
  • Συχνές λοιμώξεις
  • Πληγές που αργούν να επουλωθούν
  • Συχνή διούρηση
  • Υπερβολική δίψα
  • Αυξημένο αίσθημα πείνας
  • Απότομη απώλεια βάρους
  • Υπερβολική κόπωση
  • Έλλειψη ενδιαφέροντος και συγκέντρωσης
  • Εμετούς και στομαχικό πόνο

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΣΑΚΧΑΡΩΔΗ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΥΠΟΥ 1

• Χρήση αντλίας ινσουλίνης(μικρή ηλεκτρονική συσκευή  η οποία τοποθετείται στην κοιλιά, στο γλουτό, στο βραχίονα ή στο μηρό και  αποτελείται από την αντλία, το σετ έγχυσης, το ρεζερβουάρ ινσουλίνης και τη συσκευή εισαγωγής του σετ έγχυσης)
  • Χρήση αισθητήρα
  • Εκπαίδευση για τον  διαβήτη
  • Τήρηση  της Μεσογειακής Διατροφής
  • Ημερολόγιο ελέγχου-καταγραφής
  • Μέτρηση κετόνων στην υπεργλυκαιμία
  • Χορήγηση γλυκαγόνης σε περίπτωση σοβαρής ένδειξης υπογλυκαιμίας
  • Μέτρηση της γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης HbA1c
  • Προσοχή σε περίπτωση ασθένειας

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ  ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ

• Μετρητή σακχάρου αίματος και τα αντίστοιχα αναλώσιμα
  • Γλυκαγόνη
  • Χυμό φρούτου, στικ ζάχαρης ή μελιού, καραμέλες ή ταμπλέτες γλυκόζης
  • Αναλώσιμα της αντλίας
  • Πένα ινσουλίνης

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Δημητριάδη, Φ.Φ., Κωνσταντάκη, Ε., Λάντις, Γ.Ν., & Μητώση , Ν.(2018).Οδηγός Εκπαίδευσης για τον Σακχαρώδη Διαβήτη. Αθήνα:  ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ-ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ-ΤΜΗΜΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ –  Υπουργείο Υγείας (2013).ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΗΤΗ. Ανακτήθηκε 12/11/2022 από : http://www.moh.gov.gr.

ΖΑΧΑΡΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ – ΣΧΟΛΙΚΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ