Δράσεις για την μετάβαση του Νηπιαγωγείου στο Δημοτικό Σχολείο

Το πρόγραμμα μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό κρίνεται ουσιαστικό για την προετοιμασία των νηπίων αλλά και για την καλλιέργεια της εν συναίσθησης από την πλευρά των παιδιών του δημοτικού. Τα παιδιά της Α΄τάξης του Δημοτικού  αποκτούν υπευθυνότητα και ωριμότητα ώστε να υποδεχτούν και να αποδεχτούν τους μελλοντικούς φίλους-μαθητές. Καλλιεργήθηκε συνεργασία ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς, νηπιαγωγούς και δασκάλους/δασκάλες (και στους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων). Η αλληλεπίδραση με τη δασκάλα και τα παιδιά της Α’ τάξης ήταν μια πρώτη πολύ σημαντική προσέγγιση-γνωριμία με το δημοτικό, σε ένα πλαίσιο διαφορετικό από αυτό του νηπιαγωγείου. Την ημέρα της συνάντησης με την Διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς  αποκόμισαν  ευχάριστες εμπειρίες  και ελπίζουμε με αυτήν την δράση,  ξεκινώντας η νέα σχολική χρονιά στην Α΄ τάξη, να νιώθουν σχετικά άνετα και οικεία στον χώρο του σχολείου.