5η ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Δευτέρα 1/10/2018 πραγματοποιήθηκαν αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις στο σχολείο μας στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με τίτλο “Ασ Κινηθούμε”. Το πρώτο δίωρο οι μαθητές συνοδεία των εκπαιδευτικών περπάτησαν γύρω από το σχολείο. Καθόλη την διάρκεια λειτουργίας του σχολείου κυλιόμενα οι μαθητές ανά δύο τάξεις  παρακολούθησαν βίντεο για τα αθλήματα των Αμεα το οποίο επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός του Τ.Ε. Βέργα Χρυσάνθη και ακολούθησε διαλογική συζήτηση για την Δια Βίου Άσκηση με γονείς που ασχολούνται συστηματικά με την άθληση.Σε άλλη τάξη παρακολούθησαν βίντεο για την διατροφή και άσκηση το οποίο επιμελήθηκε η σχολική νοσηλεύτρια Δημητροπούλου Σοφία και ακολούθησε διαλογική συζήτηση.Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στην αυλή υπό την επίβλεψη της γυμνάστριας και καλλιτεχνικές υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού των εικαστικών Μάγγου Μελένια.Με την βοήθεια τηε εκπαιδευτικού της Θεατρικής Αγωγής Λαμπράκη Μαρίας και μαθητριών της Ε΄τάξης πραγματοποιηθηκε βιωματική διδασκαλία σύγχρονου χορού.