Επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Σύρου – Ερμούπολης

Οι Α, Β, Γ, Δ, ΣΤ1 & ΣΤ2 τάξεις επισκέφθηκαν το Κ.Ε.ΠΕ.Α Σύρου Ερμούπολης και οι μαθητές συμμετείχαν σε εργαστήρια με θέμα τα αγριολούλουδα των Κυκλάδων. Τα παιδιά χρησιμοποιώντας χαρτί, πηλό και άλλα υλικά έφτιαξαν τα δικά τους αγριολούλουδα που θα εκτεθούν στον χώρο της έπαυλης Τσιροπινά στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Ημερίδα με το CSIi

Στις 2/6/2022 πραγματοποιήθηκε ημερίδα, που αφορά στην ασφάλεια στο Διαδίκτυο, με το Cyber Security Internasional institute στην οποία συμμετείχαν όλες οι τάξεις του σχολείου σε μία προσπάθεια ενημέρωσης των μαθητών για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Η χρονική διάρκεια της ημερίδας ήταν 1 ώρα και πριν το τέλος της ημερίδας τέθηκαν ερωτήματα από τους μαθητές.

Εγγραφή μαθητών ΣΤ’ Τάξης στο Γυμνάσιο

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 20 ως τις 30 Ιουνίου και ώρα 9:00 με 12:00 μπορείτε να πηγαίνετε στο 2º Γυμνάσιο Σύρου για να υπογράψετε τις καρτέλες των μαθητών.

Όσο αναφορά τη μεταφορά με λεωφορείο των μαθητών από και προς το Γυμνάσιο πρέπει απαραιτήτως να ισχύει ότι:

• Η απόσταση του σπιτιού από το Γυμνάσιο είναι πάνω από 2,5χλμ.

Σε αυτή την περίπτωση, και εφόσον επιθυμείτε μεταφορά με το λεωφορείο, θα πρέπει να έχετε μαζί σας μία φωτογραφία και ένα αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΚΟ.

Ευρωπαϊκές χώρες

Πατώντας την παρακάτω εικόνα μπορείτε να κατεβάσετε στον υπολογιστή σας την εργασία των μαθητών των δύο τμημάτων της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, με θέμα “Ευρωπαϊκά κράτη”.

Η εργασία δημιουργήθηκε με χρήση του Impress του Libre Office στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής.

“Τα κάναμε θάλασσα”

“Μούσκεμα” έγιναν την Τρίτη 24 Μαΐου εκπρόσωποι της Αναπτυξιακής Εταιρείας Κυκλάδων Α.Ε, εκπρόσωποι της W.W.F Ελλάς και τα παιδιά της Α’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας, μέσα από μια εκδήλωση ποτισμένη από την αλμύρα της θάλασσας.

Επίσκεψη στη Δημοτική βιβλιοθήκη!

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και με αφορμή την ενότητα ” Ο κόσμος των βιβλίων”, επισκεφθήκαμε τη Δημοτική βιβλιοθήκη, ακούσαμε από την κ. Κατερίνα ένα παραμύθι από την Ρουμανία, ξεφυλλίσαμε και διαβάσαμε παιδικά βιβλία και στο τέλος ζωγραφίσαμε!

Επίσκεψη στον Ταρσανά!

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και με αφορμή την ενότητα ” Τα καράβια”, επισκεφτήκαμε τον Ταρσανά, όπου ο κ. Μάκης Μαυρίκος μας ξενάγησε και μας μίλησε για τα καράβια!

Οι οδοντίατροι στην τάξη μας!

Η κ. Χριστίνα Χριστοφίδου και ο κ. Πέτρος Χριστοφίδης μας μίλησαν για την υγιεινή των δοντιών!