Προκήρυξη για Σχολικούς Τροχονόμους σχολικής χρονιάς 2023-24

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

για την πρόσληψη σχολικών τροχονόμων με σύμβαση μίσθωσης έργου σε Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης

Προκηρύσσει την πλήρωση  δεκατριών (13)  εθελοντών Σχολικών τροχονόμων, σύμφωνα με τα παρακάτω:

1.- Η ανάθεση του έργου θα γίνει  από 11/9/2023 μέχρι  τη λήξη του διδακτικού έτους 2023-2024,

2.- Στη θέση αυτή μπορεί να απασχοληθεί κάθε ενήλικο άτομο, άνω των 18 ετών, ανεξάρτητα αν εργάζεται ή όχι. Αρκεί να μπορεί να ανταποκριθεί στο ωράριο και τις υποχρεώσεις του.

3.- Οι ώρες απασχόλησης είναι:

• για την προσέλευση 7.45 έως 8.30
  • για την αποχώρηση  12.45 έως 13.30

Οι ώρες αυτές, που αφορούν την προσέλευση και την αποχώρηση των μαθητών προς το σχολείο, μπορεί να αναπροσαρμοστούν όταν παραστεί ανάγκη, έπειτα από υποδείξεις του Διευθυντή στου Σχολείου.

4.- Στον εθελοντή Σχολικό τροχονόμο θα καταβάλλεται από τη Σχολική επιτροπή μηνιαία αποζημίωση ύψους 176,00 ευρώ, για την κάλυψη των εξόδων κίνησής του, από σχετική επιχορήγηση του ΥΠ.ΕΣ.Δ.Α

5.- Ο εθελοντής σχολικός τροχονόμος δεν ασφαλίζεται σε κανένα ασφαλιστικό φορέα.

6.- Κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του ο Σχολικός τροχονόμος χρησιμοποιεί φορητή πινακίδα “STOP” και φορά γιλέκο, χρώματος ανοικτού κίτρινου. Στην εμπρόσθια και οπίσθια όψη αναγράφεται, με δύο παράλληλες γραμμές με κεφαλαία γράμματα, ανεξίτηλου μαύρου χρώματος, η φράση ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ.

Το γιλέκο και η πινακίδες χορηγούνται από το σχολείο.

7.- Το άτομο που θα επιλεγεί θα ασκήσει τα καθήκοντά του αφού εκπαιδευτεί κατάλληλα.

8.- Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να υποβάλει αίτηση σε μία μόνο σχολική μονάδα

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλλουν  τις αιτήσεις τους από 4/9/2023  μέχρι  και  8/9/2023  έως  13.00 μ.μ. στη Διεύθυνση κάθε σχολικής μονάδας.

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

1. Αίτηση (έντυπο θα χορηγείται από τη Δ/νση του κάθε σχολείου)

2. Βιογραφικό σημείωμα

3. Βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον Διευθυντή του Σχολείου

4. Βεβαίωση μονίμου κατοικίας

5. Εκκαθαριστικό 2022

6. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

7.Πιστοποιητικό υγειονομικής επιτροπής Νοσοκομείου, για αναπηρία τέκνων.