Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

H 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Κάθε χρόνο η μέρα αυτή δίνει ακόμα μια ευκαιρία στην κοινωνία να εστιάσει την προσοχή της στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία, βελτιώνοντας έτσι την ποιότητα ζωής τους και μέσα από την υλοποίηση δράσεων να αναπτυχθούν δυνατότητες για την κοινωνική τους ενσωμάτωση. Οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο 5ο Δημοτικό Σχολείο από όλες τις τάξεις είχαν σαν στόχο την ενημέρωση των μαθητών, την ευαισθητοποίηση τους με την παρουσίαση power point, και την ενεργή συμμετοχή τους σε αθλητική δραστηριότητα (γκόλ μπωλ) ως άτομα με προβλήματα όρασης ? τύφλωσης.
Τα άτομα με αναπηρία δε ζητάνε να γίνει η ζωή τους ευκολότερη. Ζητάνε να γίνει η ζωή τους ΙΣΗ με τη δική μας. Αυτό που πρέπει να επιδιώκεται είναι ο σεβασμός της ατομικής και ομαδικής ιδιαιτερότητας.

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ, ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ