Το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο στη Σύρο

Την εβδομάδα 20 – 24 Οκτωβρίου το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο επισκέπτεται τη Σύρο. Η Ε και η Στ τάξεις του σχολείου μας θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν στο εργαστήριο “Τέχνη … στον δρόμο”, την Τρίτη, 21 Οκτωβρίου. Οι υπόλοιποι μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται για τα εργαστήρια του Κινητού Παιδκού Μουσείου, μπορούν να συμμετέχουν σε μία από τις απογευματινές δράσεις σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

1.    Βιωματική ενημερωτική συνάντηση, μόνο για εκπαιδευτικούς.
?    την Τρίτη 21 Οκτωβρίου, ώρα 18:00 ? 20:00, στο Επιμελητήριο Κυκλάδων,
θα πραγματοποιηθεί βιωματική ενημερωτική συνάντηση με όσους εκπαιδευτικούς επιθυμούν να συμμετέχουν σχετικά με τη μεθοδολογία και το περιεχόμενο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων καθώς και τις προτάσεις αξιοποίησης των προγραμμάτων μετά την υλοποίησή τους.  Ομάδα 25-30 ατόμων.

2. Η Διαδραστική Έκθεση: «Ένα ταξίδι, Δρόμοι πολλοί», ανοιχτή για όλους, στην Αίθουσα Τέχνης Γιάννη και Ελένης Βάτη
?    την Δευτέρα 20 Οκτωβρίου, ώρες 18:00 έως τις 20:00 και
?    την Τετάρτη 22 Οκτωβρίου, ώρες 18:00 έως τις 20:00
μικροί και μεγάλοι θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα, παιχνίδια και δραστηριότητες.
Η Διαδραστική Έκθεση: «Ένα ταξίδι, Δρόμοι πολλοί» θα είναι ανοικτή σε κοινό όλων των ηλικιών.

3. Οικογενειακά εκπαιδευτικά προγράμματα για οικογένειες με παιδιά ηλικίας 4-12 χρόνων.
την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου και ώρες 18:00 ? 20:00, στην Αίθουσα Τέχνης Γιάννη και Ελένης Βάτη,
θα πραγματοποιηθούν δύο παράλληλα οικογενειακά εκπαιδευτικά προγράμματα για οικογένειες με παιδιά ηλικίας 4-12 χρόνων.
Σε κάθε πρόγραμμα μπορούν να συμμετέχουν έως 25 άτομα (παιδιά και ενήλικες).

Οι γονείς δηλώνουν συμμετοχή για το οικογενειακό πρόγραμμα στην κ.  Έ. Μπανάκα, τηλ. 2103312995 (εσωτ.122), Κιν. 6976071232

4. Εκδήλωση – Παρουσίαση « Ένα ταξίδι?.δρόμοι πολλοί», Θέατρο Απόλλων,  ανοιχτή για όλους,
την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014 στο Θέατρο Απόλλων, ώρα 19:00 ? 20:00,
θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση ? παρουσίαση του προγράμματος: « ένα ταξίδι?.δρόμοι πολλοί», μια διαδραστική εκδήλωση με τη συμμετοχή παιδιών και νηπίων από όλα τα σχολεία και νηπιαγωγεία.