Επίσκεψη στο Γηροκομείο του Αγίου Παντελεήμονα

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης, στα πλαίσια του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης που υλοποιούν αυτή την εποχή, επισκέφτηκαν στις 16?12?2014 το γηροκομείο του Αγ. Παντελεήμονα. Στους γέροντες και στις γερόντισσες προσέφεραν είδη πρώτης ανάγκης κι έψαλλαν τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Οι μαθητές φιλοτέχνησαν επίσης ένα ημερολόγιο του 2015, για να αναρτηθεί στο χώρο της τραπεζαρίας τους.

Φοινίκια

Την Παρασκευή, 19 Δεκεμβρίου 2014 φτιάξαμε παραδοσιακά φοινίκια (μελομακάρονα) για να κεραστούν όλοι όσοι παραβρεθούν στην Χριστουγεννιάτικη Γιορτή του Σχολείου μας!! Ευχαριστούμε θερμά την κ. Νατάσα Παπαθανασίου για την πολύτιμη βοήθειά της.

Ομιλία για τα ανθρώπινα δικαιώματα

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Δικαιωμάτων του Παιδιού, ο κ. Νίκος Κρυστάλλης μας παρουσίασε την συμμετοχή του σε ένα εθελοντικό ταξίδι για την κατασκευή σχολείου στην Σιέρα Λεόνε, ως μέλος φιλανθρωπικής οργάνωσης.

Έκθεση Φωτογραφίας

Την Τετάρτη, 17 Δεκεμβρίου 2014 η Ε και η Στ τάξη του σχολείου μας είχε την ευκαιρία να επισκεφτεί τον παραδοσιακό ναυπηγείο Ταρσανάς και να ξεναγηθεί από τον φωτογράφο Αλέξανδρο Σταματίου στην έκθεση φωτογραφίας που φιλοξενείται στους χώρους του με τίτλο “Tarsanas Shipyards –  φωτογραφικό χρονικό”

Επίσκεψη στο Ε.Κ.Φ.Ε. Σύρου

Την Τετάρτη, 10 Δεκεμβρίου 2014 επισκεφτήκαμε το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Σύρου. Εκεί παρακολουθήσαμε κάποια πολύ ενδιαφέροντα πειράματα Φυσικής και στην συνέχεια είχαμε την ευκαιρία να συμμετέχουμε σε κάποια από αυτά. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Νίκο Ρούμελη, Σχολικό Σύμβουλο ΠΕ 04, και την κ. Πόπη Κωνσταντινίδου, Υπεύθυνη Ε.Κ.Φ.Ε. Σύρου, για την φιλοξενία τους!

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή

kartaXristougennonΟι μαθητές, οι δάσκαλοι και ο διευθυντής του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης,

σας προσκαλούν στην Χριστουγεννιάτικη Γιορτή του σχολείου μας,

που θα πραγματοποιηθεί

τη Δευτέρα, 22 Δεκεμβρίου 2014

και ώρα 18:30

Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

H 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Κάθε χρόνο η μέρα αυτή δίνει ακόμα μια ευκαιρία στην κοινωνία να εστιάσει την προσοχή της στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία, βελτιώνοντας έτσι την ποιότητα ζωής τους και μέσα από την υλοποίηση δράσεων να αναπτυχθούν δυνατότητες για την κοινωνική τους ενσωμάτωση. Οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο 5ο Δημοτικό Σχολείο από όλες τις τάξεις είχαν σαν στόχο την ενημέρωση των μαθητών, την ευαισθητοποίηση τους με την παρουσίαση power point, και την ενεργή συμμετοχή τους σε αθλητική δραστηριότητα (γκόλ μπωλ) ως άτομα με προβλήματα όρασης ? τύφλωσης.
Τα άτομα με αναπηρία δε ζητάνε να γίνει η ζωή τους ευκολότερη. Ζητάνε να γίνει η ζωή τους ΙΣΗ με τη δική μας. Αυτό που πρέπει να επιδιώκεται είναι ο σεβασμός της ατομικής και ομαδικής ιδιαιτερότητας.

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ, ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ

Επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία

Την Τρίτη, 16 Δεκεμβρίου 2014 επισκεφτήκαμε την Πυροσβεστική Υπηρεσία Σύρου. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε στις εγκαταστάσεις της υπηρεσίας, να δούμε τα πυροσβεστικά οχήματα αλλά και να δοκιμάσουμε να χρησιμοποιήσουμε τις μάνικες των οχημάτων. Ακόμη, είχαμε την δυνατότητα να ακούσουμε πολλές πληροφορίες όσον αφορά την λειτουργία του σώματος αλλά και χρήσιμες συμβουλές για την καθημερινή μας ζωή (προστασία σε περίπτωση πυρκαγιάς, σεισμού). Ευχαριστούμε θερμά τον διοικητή, τους αξιωματικούς και τους Πυροσβέστες για φιλοξενία και ιδιαίτερα τον Πυρονόμο Σωτήριο Νατσίκα.

Υγιεινό Πρωινό

Η τάξη μας με την βοήθεια, της εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής του σχολείου μας, αποφάσισε να ασχοληθεί με την διατροφή και πιο συγκεκριμένα με τις τροφές που πρέπει να απαρτίζουν ένα υγιεινό πρωινό. Αρχικά, ερευνήσαμε ποιες ομάδες τροφών πρέπει να περιλαμβάνονται στο πρωινό μας. Στην συνέχεια, αποφασίσαμε να παρουσιάσουμε στους συμμαθητές μας, από τις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου, τις τροφές που πρέπει να καταναλώνουν κάθε πρωί. Ετοιμάσαμε και τους παρουσιάσαμε υγιεινές και εύκολες επιλογές για ένα πλούσιο πρωινό, που μπορεί να δώσει σε όλους μας την απαραίτητη ενέργεια για τις καθημερινές μας δραστηριότητες. Μετά την ενημέρωση, όλα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δημιουργίες μας!!

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο

Για τα φετινά Χριστούγεννα η τάξη μας αποφάσισε να στολίσει ένα διαφορετικό δέντρο. Αρχικά, βρήκαμε από τον, γειτονικό στο σχολείο, Ταρσανά ξύλα, υπόλοιπα των δραστηριοτήτων του ναυπηγείου. Στην συνέχεια τα τρίψαμε με γυαλόχαρτο και τα βάψαμε. Αφού τα καρφώσαμε σε σχήμα δέντρου, τα στολίσαμε με φωτογραφίες μας. Στις παρακάτω εικόνες μπορείτε να δείτε την προσπάθειά μας.